kolorowe motywy 2

Siła kolorów – analogie i kontrasty we wnętrzach

Posted by

kolor ściany w pokojuBiały nadaje wnętrzu przestronności, zielony odpręża, a niebieski optycznie powiększa. Kolory — z jednej strony nadają określonego charakteru i stylu wnętrzu, a z drugiej oddziałują na nasze zmysły i wpływają na nasze samopoczucie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dokonując ich wyboru?

 

Efekt wizualny

Dobierając kolory we wnętrzu, uwzględniamy nie tylko ściany, podłogi, czy drzwi, ale ogólne wrażenie kolorystyczne, jakie chcemy osiągnąć. Kolorem możemy oddziaływać poprzez meble, dodatki, czy materiały. Intensywne barwy wizualnie przybliżają przedmioty, z kolei jasne, neutralne odcienie oddalają, dając efekt przestronności. Ciemne, intensywne odcienie idealnie sprawdzą się na dużych przestrzeniach, natomiast w małych pomieszczeniach idealnym rozwiązaniem będą pastele i jasne, spokojne odcienie.
Harmonia kolorystyczna i minimalizm

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie i zachowanie został potwierdzony przez psychologów. Dlatego tak ważny jest ich właściwy dobór szczególnie w miejscu, w którym odpoczywamy i regenerujemy siły. Ogólna zasada jest jedna. Ciepłe barwy działają pobudzająco, a zimne wyciszają i relaksują. Idealną bazą dla wszystkich są kolory uniwersalne, a wśród nich różne odcienie białego, szarości i beżowe.

Kolor biały z jednej strony eksponuje inne dodatki wyposażenia, a z drugiej nadaje przestrzeni świeżości i prostoty. Jest to kolor, który świetnie odbija światło, w efekcie czego optymalnie powiększa pomieszczenie, wykorzystany na suficie dodatkowo wizualnie je podwyższy. W pomalowanym na biało mieszkaniu można wyciszyć emocje i poczuć się swobodnie.

W trakcie aranżowania wnętrz najchętniej sięgamy po najmodniejsze obecnie kolory neutralne, takie jak beże, czy szarości. Siłą tych kolorów jest uniwersalność. Z powodzeniem można je wykorzystać w stylu minimalistycznym, klasycznym, czy art déco.

Energetyczna, pobudzająca przestrzeń

Wśród kolorów dodających zdecydowanie najwięcej energii, jest kolor żółty i czerwony. Kolor słońca sprzyja koncentracji, pobudza do działania i rozwesela wnętrze. Zaraz po kolorze białym najlepiej odbija światło. Dzięki czemu optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń. malowanie ściany - jaki kolor wybrać ?Żółty idealnie sprawdzi się w niedoświetlonych naturalnym światłem, chłodnych pomieszczeniach, które służą nam do pracy, czy do nauki. Stanowi doskonałe tło dla innych żywych kolorów — szafiru, czerwieni, czarnego.

Kolor czerwony, nawet jeśli wykorzystany jest w postaci dodatków, prawie zawsze zdominuje wnętrze. Należy do grupy kolorów mocno pobudzających i dominujących. Jeśli jest wykorzystany jako tło, dobrze komponuje się z czarnymi lub granatowymi dodatkami. Z kolei czerwone dodatki dobrze wyglądają zestawione ze spokojnymi barwami. Czerwony pobudza apetyt. Z tego powodu jest chętnie stosowany w jadalni i w kuchni. Jest również odpowiedni do pomieszczeń, w których podejmujemy aktywność, takich jak pokój zabaw, czy pokój do ćwiczeń. Żywe kolory są szczególnie wykorzystywane w mieszkaniach urządzanych w nowoczesnym stylu.

Zapach natury i spacer po parku

Wśród kolorów, które zawsze kojarzą się z przyrodą, jest błękit, zieleń, brąz. Błękity i zielenie dobrze wyglądają we wnętrzach domów urządzonych w stylu rustykalnym, które nawiązują do prowincji angielskiej, arabskiej, czy greckiej. Kolor niebieski optycznie powiększa, nadaje lekkości i sprzyja odpoczynkowi. Idealnie nadaje się do salonu, sypialni, czy pokoju dziecięcego.

Zielony wprowadza spokój i harmonię, wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo optycznie powiększa. Sprawdzi się w pokojach dziecięcych i innych pomieszczeniach, które służą relaksowi. Jeśli stanowią bazę dla mieszkań urządzanych w stylu rustykalnym, wymagają odpowiednio dobranych dodatków. Prowincja skandynawska to na przykład blady róż, arabska – ciemny brąz i kolory słońca, a angielska to porcelana i motywy kwiatów.

Siła, harmonia, poczucie bezpieczeństwa i ciepło. Kolor brązowy jest najbliższy naturze. W mieszkaniu wszystkie odcienie brązu tworzą atmosferę wygody i przytulności. Szczególnie dobrze łączy się z innymi barwami natury jak zielenie, piaski czy błękity.