martensy dr martens

Markowe obuwie: Dr Martens, Fly London

Posted by

Poszukujesz ciekawych butów, które podkreślą Twój nietuzinkowy charakter? W takim przypadku warto zainwestować w modele znanych marek, takich jak Dr Martens czy Fly London. To buty, które nie bez powodu stały się tak popularne. Za ich sukcesem stoją oryginalne fasony, oraz wysoka jakość, która powoduje, że są niezwykle trwałe. Decydując się na buty tych marek, możesz mieć pewność, że posłużą Ci przez wiele sezonów. To zakup na lata.

Dr Martens – kultowa marka

Dr Martens to, bez wątpienia, jedna z najbardziej kultowych marek butów. Stała się symbolem całej generacji młodzieży w Europie. Również dzisiaj, chociaż nie brakuje tańszych odpowiedników, martensy wyznaczają styl. Były kojarzone z subkulturami punków, metalowców, czy skinheadów, nosili je również niepokorni intelektualiści. Warto przeczytać, skąd wzięła się ta marka i czemu zawdzięcza swoją olbrzymią popularność.

Pół wieku martensów

Początki martensów sięgają lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Wtedy też niemiecki lekarz, dr Klaus Märtens, doznając urazu kostki podczas spacerów alpejskimi ścieżkami, doszedł do wniosku, że dostępne wówczas na rynku ciężkie wojskowe buty nie zapewniają stopom odpowiedniej ochrony. Postanowił temu zaradzić i sam zaprojektował obuwie: wykonane z miękkiej skóry, wyposażone w aerodynamiczną podeszwę, która została przyszyta przy pomocy charakterystycznej żółtej nici.

Buty od razu stały się prawdziwym hitem – chętnie noszone były ze względów praktycznych przez brytyjskich dockerów, listonoszy i robotników. Ciężkie glany doskonale sprawdzały się również w bójkach między przedstawicielami różnych subkultur, których ten rodzaj noszonego obuwia raczej łączył niż dzielił. Przetrwały zmieniające się mody jako jeden z najważniejszych symboli kontrkultury i muzyki rockandrollowej.

Słynne modele martensów

Do najsłynniejszych modeli należą Dr Martens 1460 i 1925. Model Dr Martens 1460 to produkowane od początku lat sześćdziesiątych klasyczne czarne glany sięgające do połowy kostki, z podeszwą przyszytą żółtą nicią. Wykonane zostały ze skóry i wzmocnione blachą. To właśnie najsłynniejsze z martensów, które nosili słynni artyści i zbuntowana młodzież. Cały czas buty Dr Martens 1460 są produkowane, możemy je kupić w oryginalnej wersji lub o nieco „odświeżonym” wyglądzie – na przykład w innym kolorze.

Drugim ze słynnych modeli martensów, na które z pewnością warto zwrócić uwagę, są buty Dr Martens 1925. To już nieco nowszy model, idealny dla wszystkich tych, którzy preferują krótsze buty bez cholewki. Tak samo jak inne modele martensów, buty Dr Martens 1925 wyposażone są w aerodynamiczną podeszwę przyszytą żółtą nicią.

Oczywiście, wartych uwagi modeli martensów jest bardzo wiele, wśród nich martensy damskie i martensy dziecięce – często cechujące się oryginalnymi wzorami i odważnymi kolorami.

Buty Fly London

Buty Fly London i SolovAir
The Original 8 Eyelet Air Cushioned Oxblood Boot, Made in England by NPS (Norhtamptonshire Productive Society) shoes.

Inną propozycją dla osób, które przy pomocy stylowego obuwia chcą wyrazić swoją nieprzeciętną osobowość, mogą być buty Fly London. To marka, która w ostatnich latach jest prawdziwym hitem na ulicach Wielkiej Brytanii. Przebojem weszła na angielski rynek i została pokochana przez tamtejszych nastolatków.

Co stoi za fenomenem butów Fly London?

Już ambitne motto marki Fly London: „Ever changing, Ever developing” wskazuje na to, że stawia ona sobie za zadanie ciągły rozwój i kreowanie nowych trendów. Czy to się udało? Obserwując entuzjazm młodych ludzi, wśród których buty Fly London są wyznacznikiem dobrego gustu i stylu, można odnieść wrażenie, że tak.

Projektanci marki Fly London postanowili połączyć sprawdzone rozwiązania i dobrej jakości materiały z nowatorskimi pomysłami. Dzięki temu do sklepów trafiły botki, półbuty, kozaki i baleriny w nowej odsłonie. Zachowują one częściowo klasyczne wzory, jednak za każdym razem posiadają również coś, co je wyróżnia i czyni wyjątkowymi: wysoka podeszwa, odważny kolor czy ciekawa klamra.

Oferta butów damskich Fly London jest bardzo szeroka, coś dla siebie znajdzie tutaj zarówno skromna elegantka, jak i zbuntowana nastolatka szukająca najbardziej ekstrawaganckich rozwiązań.

Marki, które gwarantują najwyższą jakość

Obecnie na rynku nie brakuje tanich butów, które także na pierwszy rzut oka mogą nam się podobać, nawet jeśli są wykonane z gorszych materiałów. Ich kupowanie jest jednak jedynie pozorną oszczędnością.

Kupując buty takich marek jak Fly London czy dr Martens mogą mieć Państwo pewność, że nabywają produkt najwyższej jakości, który posłuży im przez lata. Tanie podróbki zwykle trzeba wymieniać co sezon.